News

Actions

Eaton County election results

Web_Promo_Image_960x720.png
Posted at 7:34 PM, Nov 08, 2016
and last updated 2016-11-09 03:58:04-05

EATRAN Millage Renewal Authorization

100% Precincts
Yes 36,149: 70% Winner
No 15,304: 30%

Eaton County Sheriff

100% Precincts
Tom Reich (D) 29,275: 55% Winner
Fred McPhail (R) 24,424: 45%

Eaton County Prosecuting Attorney

100% Precincts
Doug Lloyd (R) 29,850: 57% Winner
Steven A. Freeman (D) 22,886: 43%

Eaton County Treasurer

100% Precincts
Bob Robinson (D) 27,932: 54% Winner
Mike Atayan (R) 24,164: 46%

Eaton County Drain Commissioner

100% Precincts
Richard Wagner (R) 27,264: 52% Winner
Bruce Porter (D) 24,967: 48%

Eaton County Commissioner 1st District

100% Precincts
Christine E. Barnes (R) 1,798: 51% Winner
Mike Hosey (D) 1,703: 49%

Eaton County Commissioner 3rd District

100% Precincts
Terrance Augustine (D) 1,571: 51% Winner
Jon Shiflett (R) 1,488: 49%

Eaton County Commissioner 4th District

100% Precincts
Howard T. Spence (D) 2,053: 52% Winner
Gina Johnsen (R) 1,920: 48%

Eaton County Commissioner 5th District

100% Precincts
Jeanne Pearl-Wright (D) 2,139: 53% Winner
Mark G. Sands (R) 1,870: 47%

Eaton County Commissioner 6th District

100% Precincts
Jane M. Whitacre (D) 2,196: 62% Winner
Andrew J. Lemke (R) 1,360: 38%

Eaton County Commissioner 7th District

100% Precincts
Glenn H. Freeman III (D) 2,447: 62% Winner
Frank Egeler (R) 1,489: 38%

Eaton County Commissioner 8th District

100% Precincts
Joseph Brehler (D) 2,078: 72% Winner
Cameron Nathaniel Pickford (R) 822: 28%

Eaton County Commissioner 10th District

100% Precincts
Roger A. Eakin (R) 1,564: 58% Winner
Tony Chandler (D) 1,154: 42%

Eaton County Commissioner 14th District

100% Precincts
Heather Wood (R) 1,980: 63% Winner
Lisa Deavers (D) 1,146: 37%

Eaton County Commissioner 15th District

100% Precincts
Barbara Ann Rogers (R) 1,846: 56% Winner
Andy Beck (D) 1,430: 44%

Bellevue Township Trustee
vote for 2

100% Precincts
Doyle Dingman (R) 986: 43% Winner
Michael Jones (R) 876: 38%
John Allen Eubank (D) 451: 19%

Benton Township Trustee

100% Precincts
Steven J. Davidson (R) 1,063: 51% Winner
Chris R. Tennes (R) 1,015: 49% Winner

Carmel Township Clerk

100% Precincts
Brenda Morris (NPA) 609: 60% Winner
Dallas Montgomery (NPA) 404: 40%

Carmel Township Trustee

100% Precincts
Debra A. Montgomery (NPA) 746: 51% Winner
Gary M. Isham (NPA) 705: 49%

Chester Township Trustee

100% Precincts
Justin Vedder (R) 662: 50% Winner
Tamera A. Halsey (R) 650: 50% Winner

Delta Charter Township Supervisor

100% Precincts
Kenneth R. Fletcher (D) 10,274: 59% Winner
Joseph A. Spadafore (R) 7,072: 41%

Delta Charter Township Trustee

100% Precincts
Dennis Fedewa (D) 9,764: 15% Winner
Andrea M. Cascarilla (D) 9,725: 15% Winner
Deana Newman (D) 8,334: 13% Winner
Karen J. Mojica (D) 7,915: 12% Winner
Linda Marquardt (R) 7,789: 12%
Rick Olivarez (R) 7,134: 11%
Leslie A. Denardo (R) 6,505: 10%
Carah J. Spadafore (R) 6,347: 10%

Eaton Rapids Township Supervisor

100% Precincts
Scott Wilson (R) 1,242: 62% Winner
Reginald Brooks (D) 764: 38%

Eaton Rapids Township Trustee
vote for 2

100% Precincts
Bernell Morgan (R) 1,192: 40% Winner
Terry Marquardt (R) 1,150: 39%
Sharlene Winslow (NPA) 633: 21%

Eaton Township Trustee

100% Precincts
James R. Droscha (R) 1,536: 52% Winner
David R. Bankhead (R) 1,430: 48% Winner

Grand Ledge Area Emergency Services Authority Millage Renewal

100% Precincts
Yes 4,609: 79% Winner
No 1,227: 21%

Hamlin Township Clerk

100% Precincts
Laura Boomer (R) 1,052: 69% Winner
Andrea Hussey (NPA) 476: 31%

Hamlin Township Supervisor

100% Precincts
Phillip A. Bombrys (R) 933: 54% Winner
Charles Hendrickson (D) 799: 46%

Kalamo Township Clerk

100% Precincts
Dawn Conklin (R) 514: 64% Winner
Christine M. Terpening (D) 290: 36%

Kalamo Township Trustee

100% Precincts
Larry Stevens (R) 533: 58% Winner
Kim R. Eldred (D) 389: 42%

Oneida Charter Township Trustee

100% Precincts
Barbara A. Campbell (R) 1,318: 26%
Janet C. Schultz (R) 1,306: 25%
Kevin C. O'Malley (R) 1,263: 25%
Madelyne C. Lawry (R) 1,242: 24%

Roxand Township Trustee

100% Precincts
Armon Southworth (R) 540: 38% Winner
Edd Vedder (R) 485: 34% Winner
James L. Lilly (D) 409: 29%

Sunfield Township Trustee

100% Precincts
Selena Duits (R) 761: 50%
Timothy Rumfield (R) 755: 50%

Vermontville Township Trustee

100% Precincts
Rita J. Miller (R) 606: 56% Winner
Amy Jo Kinyon (D) 470: 44%

Village of Bellevue Trustee
vote for 3

100% Precincts
Mark Goodrich 260: 28% Winner
Stephen Racine 237: 26% Winner
William Dennis Swartz 221: 24% Winner
Jody Mann 210: 23%

Village of Dimondale Trustee

100% Precincts
Lori Conarton 254: 54%
William Bower 218: 46%

Village of Sunfield Trustee

100% Precincts
Joyce A. Martin 161: 37% Winner
Michael Acker 158: 36% Winner
Chris Stambaugh 120: 27% Winner

Village of Vermontville - President
vote for 1

100% Precincts
Jason Scott Sheridan 53: 59% Winner
Doug Kelsey 36: 40%
Rodney L. Harmon 1: 1%

Village of Vermontville - President
vote for 1

100% Precincts
Jason Scott Sheridan 53: 59% Winner
Doug Kelsey 36: 40%
Rodney L. Harmon 1: 1%
Roger Lee Trowbridge 0: 0%

Village of Vermontville Trustee

100% Precincts
Dustin Lee Leik 159: 35% Winner
Beverly Sue Villanueva 158: 35% Winner
Charles Viele 140: 31% Winner

Walton Township Trustee

100% Precincts
John Conklin (R) 785: 51% Winner
Erin L. Cummings (R) 766: 49%

Windsor Charter Township Trustee

100% Precincts
Sanrda Pray (R) 1,455: 27% Winner
Anthony W. Piper, Jr. (R) 1,362: 25%
Curt M. Myers (D) 1,356: 25%
Kern G. Slucter (R) 1,274: 23%